Thursday, January 10, 2019

Rancangan Pengajaran Tahunan


Nama :  Rabiahtul Adawiah Binti Abdul Manan


Rancangan Pengajaran Tahunan

Rancangan pengajaran yang dibina berdasarkan huraian sukatan pelajaran, sepanjan tahun, mengikut kesesuaian kelas dan tahap pencapaian murid yang disusun mengikut takwwim sekolah


RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN TAJWID DARJAH 5

No.
Tajuk
Kemahiran
Nilai
1
Hukum mad
1.     Memahami
2.     Berfikir
3.     merumus
Fokus
Yakin

2
Bahagian mad
1.     perihatin
2.     berfikir
3.     membezakan
Berani
Berusaha
3
Mad wajib mutasil
1.     berfikir
2.     memahami
3.     membaca
Tekun
Yakin

4
Mad jaiz munfasil
1.     membezakan
2.     memahami
3.     menulis
Berani
Fokus
5
Mad arid lissukun
1.     menghafal
2.     membezakan
3.     membaca
Berusaha
yakin
6
Mad sillah
1.     mendengar
2.     menjelaskan
3.     memahami
Berani
yakin
7
Mad iwad
1.     mendengar
2.     memahami
3.     menghafal
Fokus
tekun
8
Mad lazim kalimi musaqqal
1.     memahami
2.     mendengar
3.     menulis
Berusaha
Bersungguh-sungguh
9
Mad lazim kalimi muhaffaf
1.     membezakan
2.     menjelaskan
3.     mendengar
Perhatin
Khusyuk
10
Mad lazim harfi musaqqal
1.     memahami
2.     membaca
3.     menulis
Fokus
Tekun

Rancangan Pengajaran Mingguan

Nama: Rabiahtul Adawiah binti Abdul Manan


Rancangan Pengajaran Mingguan

Perincian rancangan yang dibentuk daripada rancangan semester bagi setiap minggu. Ianya mengikut minggu yang telah disediakan oleh pihak sekolah.


RANCANGAN PENGAJARAN MINGGUAN TAJWID DARJAH 5

Mingguan
Isi pelajaran
kemahiran
Aktiviti pnp
Bahan bantu mengajar
1
Hukum mad
Membaca
mendengar
Tayangan video
Soal jawab
LCD
Kad imbasan
2
Bahagian mad
Memahami
merumus
Dam ular
Tayangan video
Kertas majong
lcd
3
Mad wajib muttasil
Memahami
mendengar
Soal jawab
praktikal
Kertas A4
4
Mad jaiz munfasil
Menilai
menulis
Tayangan video
Kertas gambar
5
Mad arid lissukun
Memahami
merumus
Soal jawab
radio
Lcd
radio
6
Mad sillah
Membaca
mendengar
Permainan
Soal jawab
Kertas majong

7
Mad iwad
Membaca
membeza
Praktikal
Soal jawab
Lcd
Kertas A4
8
Mad lazim kalimi musaqqal
Menulis
mencari
Tayangan video
radio
Lcd
Radio

9
Mad lazim kalimi muhaffaf
Membaca
merumus
Soal jawab
permainan
Kertas
majong
10
Mad lazim harfi musaqqal
Membeza
menilai
Tayangan video
radio
Lcd
Radio

Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran Harian


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH 1)

Nama Guru: Rabiatul’Adawiah Binti Abdul Manan
Matapelajaran: Tajwid Darjah 5
Kelas: 5 Baihaqie
Tarikh: 28 januari 2019
Masa: 3.30-4.30 petang
Bilangan Murid:38/38
Tajuk: Hukum mad
Kemahiran: berfikir,memahami
Kaedah: dialog(perbualan)
Pengetahuan sedia ada:
          1) Murid mengetahui huruf hijaiyah.
          2) Murid mengetahui huruf mad serta
             Contohnya.
          3) Murid dapat membezakan antara huruf
             Mad,hukum mad dengan hukum tajwid
             Yang lain.


Hasil pembelajaran:
1) Murid dapat mengketegorikan hukum mad serta contohnya dengan lebih cekap.
2) Murid dapat mencari contoh ayat al-quran yang hukumnya adalah hukum mad dengan lebih pantas.
3) Dapat menyenaraikan seberapa banyak contoh ayat dan hukum mad.
Kemahiran berfikir: merumus,membezakan,menilai,meramal
Penerapan nilai: khusyuk,fokus,yakin,sabar,mendengar kata,tekun,berusaha.
Bahan: kad imbasan,lcd,computer riba,radio,pembesar suara,kertas gambar,meja.

langkah
Isi pelajaran
Aktiviti pembelajaran dan pengajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Memberi salam dan membaca doa sebelum belajar.
1)guru memberi salam kepada murid.
2)murid menjawab salam
3)guru meminta murid membaca doa sebelum belajar
4)guru dan murid sama-sama membaca doa sebelum belajar.
1)insaf
Set induksi
(5 minit)

Tayangan video
1)murid duduk ditempat masing-masing dalam kumpulan.
2)guru menayangkan video tersebut.
3)murid menonton dengan fokus dan khusyuk.
Fokus dalam sesuatu perkara
Langkah 1
(8 minit)
1)menerangkan definisi hukum mad dengan terperinci.
2)memberitahu huruf mad dengan lebih jelas.
3)menerangkan kepada murid mengapa sesuatu ayat boleh menjadi hukum mad.
4)menyenaraikan ayat al-quran serta contoh hukum mad.
5)memberitahu kadar bacaan hukum mad
1)guru menampal kad imbasan ayat al-quran serta contoh hukum mad.
2)guru menampal kad imbasan untuk menerangkan definisi dan kadar bacaan hukum mad
3)murid melihat dengan lebih fokus

yakin
Langkah 2
(8 minit)
1)guru membuat soal jawab
2)guru menggunakan kaedah permainan yang dinamakan ‘dam ular’
1)guru membentangkan sehelai kertas majong di tengah-tengah kelas.
2)setiap kumpulan menghantar wakil secara bergilir-gilir supaya semua murid dapat tampil kehadapan
3)guru memberikan dadu manakala murid bermain dam ular sambil belajar membezakan hukum mad dengan hukum-hukum yang lain.

Langkah 3
(5 minit)
1)guru bertanya kepada murid mengenai hukum mad
2)guru bertanya kepada murid secara rawak supaya guru dapat mengetahu apakah hasil pembelajaran yang diajar mendapat hasil yang membanggakan ataupun masih ramai murid yang belum menguasai hukum mad.
1)murid menjawab soalan guru dengan lebih pantas dan cepat.
2)murid dapat menjawab dengan lebih jelas.


Penutup
(2 minit)
1)guru memberikan soalan beberapa helai supaya dapat dibuat di rumah dan sebagai pengukuhan kefahaman.
1)murid menerima soalan daripada guru.





RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (2)

Nama Guru: Rabiatul’Adawiah Binti Abdul Manan
Matapelajaran: Tajwid Darjah 5
Kelas: 5 Baihaqie
Tarikh: 28 januari 2019
Masa: 3.30-4.30 petang
Bilangan Murid:38/38
Tajuk: Bahagian mad
Kemahiran: berfikir,memahami
Kaedah: dialog(perbualan)
Pengetahuan sedia ada:
          1) Murid mengetahui huruf hijaiyah.
          2) Murid mengetahui huruf mad serta
             Contohnya.
          3) Murid dapat membezakan antara huruf
             Mad,hukum mad dengan hukum tajwid
             Yang lain.

Hasil pembelajaran:
1) Murid dapat mengketegorikan hukum mad serta contohnya dengan lebih cekap.
2) Murid dapat mencari contoh ayat al-quran yang hukumnya adalah hukum mad dengan lebih pantas.
3) Dapat menyenaraikan seberapa banyak contoh ayat dan hukum mad.
Kemahiran berfikir: merumus,membezakan,menilai,meramal
Penerapan nilai: khusyuk,fokus,yakin,sabar,mendengar kata,tekun,berusaha.
Bahan: kad imbasan,lcd,computer riba,radio,pembesar suara,kertas gambar,meja.

Langkah
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Memberi salam dan membaca doa sebelum belajar.
1)guru memberi salam kepada murid.
2)murid menjawab salam
3)guru meminta murid membaca doa sebelum belajar
4)guru dan murid sama-sama membaca doa sebelum belajar.

Set induksi
(5 minit)
Tayangan video
1)murid duduk ditempat masing-masing dalam kumpulan.
2)guru menayangkan video tersebut.
3)murid menonton dengan fokus dan khusyuk.

Langkah 1
(8 minit)
1)guru menerangkan mengenai mad asli.
2)menerangkan pembahagian mad.
3)menyenaraikan contoh-contoh ayat al-quran yang hukumnya mad asli.
4)menerangkan kadar bacaan mad asli.
5)menerangkan pengertian mad farie.
6)menerangkan pembahagianmad far’ie.
1)guru menggunakan kad imbasan yang ditampal di hadapan secara jelas dan menarik.
2)guru menerangkan kepada murid perbezaan mad asli dengan mad far’ie.
3)murid bertanya kepada guru jika tidak faham sesuatu tajuk yang sedang dipelajari.

Langkah 2
(8 minit)
Soal jawab
(rebut kerusi)
1)setiap pelajar wajib ke hadapan dan bersama-sama bermain rebut kerusi.
2)jika salah seorang daripada mereka kalah maka,murid tersebut hendaklah memberi contoh ayat al-quran berserta hukum.

Langkah 3
(5 minit)
1)guru membuat penilaian mengenai kefahaman murid tentang tajuk yang dipelajari.
2)guru menggunakan kaedah soal jawab dalam penilaian .
1)murid menjawab pertanyaan guru mengenai tajuk tersebut dengan jelas dan yakin.
2)murid lebih memahami daripada sebelum mempelajari tajuk ini.

Penutup
(2 minit)
1)guru memberikan kerja sekolah di dalam buku aktiviti.
2)guru memberi salam menandakan berakhirnya kelas.
1)murid mengambil perhatian mengenai kerja sekolah yang diberikan.
2)murid menjawab salam bersama-sama.





RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN(3)

Nama Guru: Rabiatul’Adawiah Binti Abdul Manan
Matapelajaran: Tajwid Darjah 5
Kelas: 5 Baihaqie
Tarikh: 28 januari 2019
Masa: 3.30-4.30 petang
Bilangan Murid:38/38
Tajuk: Mad wajib muttasil
Kemahiran: berfikir,memahami
Kaedah: dialog(perbualan)
Pengetahuan sedia ada:
          1) Murid mengetahui asas dalam tajuk ini.
          2) Murid mengetahui huruf mad wajib muttasil  serta
             Contohnya.
          3) Murid dapat membezakan antara huruf
             Mad wajib muttasil,syaratnya dan kadar panjang bacaan                                                                 
            Bagi tajuk ini.


Hasil pembelajaran:
1) Murid dapat memberikan contoh ayat al-quran dengan lebih jelas dan yakin.
2) Murid dapat mencari contoh  dalam al-quran yang hukumnya adalah hukum mad wajib muttasil dengan lebih pantas.
3) Dapat menyenaraikan seberapa banyak contoh ayat dan hukum mad wajib muttasil.
Kemahiran Berfikir: Merumus,Membezakan,Menilai,Meramal
Penerapan Nilai: khusyuk,fokus,Yakin,Sabar,Mendengar kata,Tekun,Berusaha.
Bahan: kad imbasan,lcd,computer riba,radio,pembesar suara,kertas gambar,meja.


langkah
Isi pelajaran
Aktiviti pembelajaran dan pengajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Memberi salam dan membaca doa sebelum belajar.
1)guru memberi salam kepada murid.
2)murid menjawab salam
3)guru meminta murid membaca doa sebelum belajar
4)guru dan murid sama-sama membaca doa sebelum belajar.
1)insaf
Set induksi
(5 minit)

Tayangan video
1)murid duduk ditempat masing-masing dalam kumpulan.
2)guru menayangkan video tersebut.
3)murid menonton dengan fokus dan khusyuk.
Fokus dalam sesuatu perkara
Langkah 1
(8 minit)
1)menerangkan definisi hukum mad wajib muttasil dengan terperinci serta menjelaskannya.
2)menyenaraikan huruf mad wajib muttasil  dengan lebih jelas.
3)menerangkan kepada murid mengapa sesuatu ayat boleh menjadi hukum mad wajib muttasil
4)mengambil al-quran dan menyenaraikan contoh di hadapan supaya murid Nampak dengan jelas.
5)memberitahu kadar bacaan hukum mad wajib muttasil
1)guru menampal kad imbasan ayat al-quran serta contoh hukum mad wajib muttasil
2)guru menampal kad imbasan untuk menerangkan definisi dan kadar bacaan hukum mad
3)murid melihat dengan lebih fokus

yakin
Langkah 2
(8 minit)
1)guru membuat soal jawab
2)guru menggunakan kaedah permainan yang dinamakan ‘kotak beracun’
1)guru membentangkan sehelai kertas majong di tengah-tengah kelas.
2)setiap kumpulan menghantar wakil secara bergilir-gilir supaya semua murid dapat tampil kehadapan
3)guru memberikan kotak yang mempunyai soalan-soalan mengenai tajuk ini,ketika lagu habis di mainkan dan yang terakhir pada seseorang murid jadi murid tersebut perlu menjawab soalan yang diberikan.

Langkah 3
(5 minit)
1)guru bertanya kepada murid mengenai hukum mad wajib muttasil supaya mereka lebih jelas dengan apa yang dipelajari.
2)guru bertanya kepada murid secara rawak supaya guru dapat mengetahui apakah hasil pembelajaran yang diajar mendapat hasil yang membanggakan ataupun masih ramai murid yang belum menguasai hukum mad wajib muttasil.
1)murid menjawab soalan guru dengan lebih pantas dan cepat.
2)murid dapat menjawab dengan lebih jelas.


Penutup
(2 minit)
1)guru memberikan soalan beberapa helai supaya dapat dibuat di rumah dan sebagai pengukuhan kefahaman.
2)guru memberi salam tanda berakhirnya kelas.
1)murid menerima soalan daripada guru.
2)murid menjawab salam sebelum guru keluar kelas.





RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (4)
Nama Guru: Rabiatul’Adawiah Binti Abdul Manan
Matapelajaran: Tajwid Darjah 5
Kelas: 5 Baihaqie
Tarikh: 28 januari 2019
Masa: 3.30-4.30 petang
Bilangan Murid:38/38
Tajuk: mad jaiz munfasil
Kemahiran: berfikir,memahami
Kaedah: dialog(perbualan)
Pengetahuan sedia ada:
          1) Murid mengerti asas mad jaiz munfasil.
          2) Murid mengetahui huruf mad jaiz munfasil serta
             Contohnya.
          3) Murid dapat membezakan antara mad wajib muttasil
              Dengan mad jaiz munfasil.

Hasil pembelajaran:
1) Murid dapat menjelaskan pengertian mad jaiz munfasil dan mengenal syarat-syarat menjadi mad jaiz munfasil
2) Murid dapat mencari contoh ayat al-quran yang hukumnya adalah hukum mad jaiz munfasil dengan lebih pantas.
3) Dapat menyenaraikan seberapa banyak contoh ayat dan hukum mad jaiz munfasil.
Kemahiran berfikir: merumus,membezakan,menilai,meramal
Penerapan nilai: khusyuk,fokus,yakin,sabar,mendengar kata,tekun,berusaha.
Bahan: kad imbasan,lcd,computer riba,radio,pembesar suara,kertas gambar,meja.

langkah
Isi pelajaran
Aktiviti pembelajaran dan pengajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Memberi salam dan membaca doa sebelum belajar.
1)guru memberi salam kepada murid.
2)murid menjawab salam
3)guru meminta murid membaca doa sebelum belajar
4)guru dan murid sama-sama membaca doa sebelum belajar.
1)insaf
Set induksi
(5 minit)

Memperdengarkan bacaan ayat al-quran melalui radio
1)murid duduk ditempat masing-masing dalam kumpulan.
2)guru membuka radio untuk didengarkan kepada murid.
3)murid mendengar dengan fokus dan khusyuk.
Fokus dalam sesuatu perkara
Langkah 1
(8 minit)
1)menerangkan definisi mad jaiz munfasil dengan terperinci.
2)memberitahu huruf mad jaiz munfasil dengan lebih jelas.
3)menerangkan kepada murid mengapa sesuatu ayat boleh menjadi hukum mad jaiz munfasil
4)menyenaraikan ayat al-quran serta contoh hukum mad.
5)memberitahu kadar bacaan hukum mad
1)guru menampal kad imbasan ayat al-quran serta contoh hukum mad.
2)guru menampal kad imbasan untuk menerangkan definisi dan kadar bacaan hukum mad
3)murid melihat dengan lebih fokus

yakin
Langkah 2
(8 minit)
1)guru membuat soal jawab
2)guru menggunakan kaedah permainan yang dinamakan ‘dam’
1)guru membentangkan sehelai kertas majong di tengah-tengah kelas.
2)setiap kumpulan menghantar wakil secara bergilir-gilir supaya semua murid dapat tampil kehadapan
3)guru memberikan dadu manakala murid bermain dam ular sambil belajar membezakan hukum mad dengan hukum-hukum yang lain.

Langkah 3
(5 minit)
1)guru bertanya kepada murid mengenai hukum mad
2)guru bertanya kepada murid secara rawak supaya guru dapat mengetahu apakah hasil pembelajaran yang diajar mendapat hasil yang membanggakan ataupun masih ramai murid yang belum menguasai hukum mad.
1)murid menjawab soalan guru dengan lebih pantas dan cepat.
2)murid dapat menjawab dengan lebih jelas.


Penutup
(2 minit)
1)guru memberikan soalan beberapa helai supaya dapat dibuat di rumah dan sebagai pengukuhan kefahaman.
2)guru memberi salam kepada murid menandakan berakhirnya kelas.
1)murid menerima soalan daripada guru.
2)murid menjawab salam.






RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (5)

Nama Guru: Rabiatul’Adawiah Binti Abdul Manan
Matapelajaran: Tajwid Darjah 5
Kelas: 5 Baihaqie
Tarikh: 28 januari 2019
Masa: 3.30-4.30 petang
Bilangan Murid:38/38
Tajuk: mad arid lissukun.
Kemahiran: berfikir,memahami
Kaedah: dialog(perbualan)
Pengetahuan sedia ada:
          1) Murid mengetahui asas ilmu tajwid.
          2) Murid mengetahui pengertian mad arid lissukun serba
              Sedikit.
          3) Murid dapat membezakan antara mad arid
              Lissukun dengan mad yg lain.



Hasil pembelajaran:
1) Murid dapat menjelaskan pengertian mad arid lissukun dengan jelas.
2) Murid mengetahui kadar bacaan mad arid lissukun ketika wasal atau waqaf(berhenti)
3) murid boleh membaca ayat-ayat al-quran dengan hukum yang betul dan yakin.
Kemahiran berfikir: merumus,membezakan,menilai,meramal
Penerapan nilai: khusyuk,fokus,yakin,sabar,mendengar kata,tekun,berusaha.
Bahan: kad imbasan,lcd,computer riba,radio,pembesar suara,kertas gambar,meja.


langkah
Isi pelajaran
Aktiviti pembelajaran dan pengajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Memberi salam dan membaca doa sebelum belajar.
1) Guru memberi salam kepada murid.
2)murid menjawab salam
3) Guru meminta murid membaca doa sebelum belajar
4) Guru dan murid sama-sama membaca doa sebelum belajar.
1)insaf
Set induksi
(5 minit)

Tayangan video
1) Murid duduk ditempat masing-masing dalam kumpulan.
2) Guru menayangkan video tersebut.
3) Murid menonton dengan fokus dan khusyuk.
Fokus dalam sesuatu perkara
Langkah 1
(8 minit)
1)menerangkan definisi mad arid lissukun dengan terperinci.
2)memberitahu huruf mad dengan lebih jelas.
3)menerangkan kepada murid mengapa sesuatu ayat boleh menjadi mad arid lissukun.
4)menyenaraikan ayat al-quran serta contoh mad arid lissukun.
5)memberitahu kadar bacaan hukum mad
1) Guru menampal kad imbasan ayat al-quran serta contoh hukum mad.
2) Guru menampal kad imbasan untuk menerangkan definisi dan kadar bacaan hukum mad arid lissukun.
3)murid melihat dengan lebih fokus

yakin
Langkah 2
(8 minit)
1)guru membuat soal jawab
2)guru menggunakan kaedah permainan yang dinamakan ‘dam ular’
1) guru membentangkan sehelai kertas majong di tengah-tengah kelas.
2)setiap kumpulan menghantar wakil secara bergilir-gilir supaya semua murid dapat tampil kehadapan
3)guru memberikan dadu manakala murid bermain dam ular sambil belajar membezakan hukum mad dengan hukum-hukum yang lain.

Langkah 3
(5 minit)
1)guru bertanya kepada murid mengenai mad arid lissukun.
2)guru bertanya kepada murid secara rawak supaya guru dapat mengetahu apakah hasil pembelajaran yang diajar mendapat hasil yang membanggakan ataupun masih ramai murid yang belum menguasai hukum mad.
1)murid menjawab soalan guru dengan lebih pantas dan cepat.
2)murid dapat menjawab dengan lebih jelas.


Penutup
(2 minit)
1)guru memberikan soalan beberapa helai supaya dapat dibuat di rumah dan sebagai pengukuhan kefahaman.
2)guru memberi salam kepada murid menandakan berakhirnya kelas
1)murid menerima soalan daripada guru.
2)murid menjawab salam.





RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (6)

Nama Guru: Rabiatul’Adawiah Binti Abdul Manan
Matapelajaran: Tajwid Darjah 5
Kelas: 5 Baihaqie
Tarikh: 28 januari 2019
Masa: 3.30-4.30 petang
Bilangan Murid:38/38
Tajuk: Mad sillah.
Kemahiran: berfikir,memahami
Kaedah: dialog(perbualan)
Pengetahuan sedia ada:
1)    Sekurang-kurangnya murid mengetahui serba sedikit
mengenai pengertian mad sillah.
          2) Murid mengetahui keadaan mad sillah serta
             Contohnya.
2)    Murid mengetahui cara pembacaan sekiranya ayat
tersebut mempunyai hukum mad sillah.



Hasil pembelajaran:
1) Pada akhir pembelajaran,murid dapat menjelaskan pengertian mad sillah secara jelas berbanding sebelum mempelajarinya.
2) Murid dapat mengetahui atau mengenal kaedah mad sillah qasirah dan towilah di dalam al-quran.
3) Murid juga dapat membaca al-quran mengikut hukum yang betul.
Kemahiran berfikir: merumus,membezakan,menilai,meramal
Penerapan nilai: khusyuk,fokus,yakin,sabar,mendengar kata,tekun,berusaha.
Bahan: kad imbasan,lcd,computer riba,radio,pembesar suara,kertas gambar,meja.

langkah
Isi pelajaran
Aktiviti pembelajaran dan pengajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Memberi salam dan membaca doa sebelum belajar.
1)guru memberi salam kepada murid.
2)murid menjawab salam
3)guru meminta murid membaca doa sebelum belajar
4)guru dan murid sama-sama membaca doa sebelum belajar.
1)insaf
Set induksi
(5 minit)

Imbasan kad
(pelbagai bentuk dan kreatif supaya murid lebih bersemangat dan menarik perhatian murid)
1) Murid duduk ditempat masing-masing dalam kumpulan.
2) Murid melihat dengan fokus mengenai tajuk yang dipelajari.
Fokus dalam sesuatu perkara
Langkah 1
(8 minit)
1)menerangkan definisi hukum sillah dengan terperinci.
2)membezakan antara mad sillah qosiroh dengan mad sillah towilah supaya murid lebih jelas memahaminya. 3)menerangkan kepada murid mengapa sesuatu ayat boleh menjadi mad sillah.
4)menyenaraikan ayat al-quran serta contoh mad sillah.
5)memberitahu kadar bacaan mad sillah.
1)guru menampal kad imbasan ayat al-quran serta contoh hukum mad.
2)guru menampal kad imbasan untuk menerangkan definisi dan kadar bacaan hukum mad
3)murid melihat dengan lebih fokus

yakin
Langkah 2
(8 minit)
1)guru membuat soal jawab
2)guru menggunakan kaedah permainan yang dinamakan ‘radio rosak’
1)setiap kumpulan duduk secara memanjang.
2) manakala,pelajar yang berada di belakang sekali harus mendengar satu potongan ayat al-quran dan menyampaikan kepada orang yang berada di bahagian depan.
3)manakala,murid yang di bahagian depan sekali mestilah menulis ayat tersebut di kertas yang disediakan.

Langkah 3
(5 minit)
1)guru bertanya kepada murid mengenai hukum mad
2)guru bertanya kepada murid secara rawak supaya guru dapat mengetahu apakah hasil pembelajaran yang diajar mendapat hasil yang membanggakan ataupun masih ramai murid yang belum menguasai hukum mad.
1)murid menjawab soalan guru dengan lebih pantas dan cepat.
2)murid dapat menjawab dengan lebih jelas.


Penutup
(2 minit)
1)guru memberikan soalan beberapa helai supaya dapat dibuat di rumah dan sebagai pengukuhan kefahaman.
1)murid menerima soalan daripada guru.





RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (7)

Nama Guru: Rabiatul’Adawiah Binti Abdul Manan
Matapelajaran: Tajwid Darjah 5
Kelas: 5 Baihaqie
Tarikh: 28 januari 2019
Masa: 3.30-4.30 petang
Bilangan Murid:38/38
Tajuk: mad iwad
Kemahiran: berfikir,memahami
Kaedah: dialog(perbualan)
Pengetahuan sedia ada:
          1) mengetahui asas mad iwad serba sedikit.
          2) Murid mengetahui huruf mad serta
             Contohnya.
         




Hasil pembelajaran:
1) Murid dapat mengketegorikan hukum mad serta contohnya dengan lebih cekap.
2) Murid dapat mencari contoh ayat al-quran yang hukumnya adalah mad iwad dengan lebih pantas.
3) Dapat menyenaraikan seberapa banyak contoh ayat dan mad iwad.
Kemahiran berfikir: merumus,membezakan,menilai,meramal
Penerapan nilai: khusyuk,fokus,yakin,sabar,mendengar kata,tekun,berusaha.
Bahan: kad imbasan,lcd,computer riba,radio,pembesar suara,kertas gambar,meja.

langkah
Isi pelajaran
Aktiviti pembelajaran dan pengajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Memberi salam dan membaca doa sebelum belajar.
1)guru memberi salam kepada murid.
2)murid menjawab salam
3)guru meminta murid membaca doa sebelum belajar
4)guru dan murid sama-sama membaca doa sebelum belajar.
1)insaf
Set induksi
(5 minit)

Tayangan video
1)murid duduk ditempat masing-masing dalam kumpulan.
2)guru menayangkan video tersebut.
3)murid menonton dengan fokus dan khusyuk.
Fokus dalam sesuatu perkara
Langkah 1
(8 minit)
1)menerangkan definisi mad iwad dengan terperinci.
2)memberitahu huruf mad dengan lebih jelas.
3)menerangkan kepada murid mengapa sesuatu ayat boleh menjadi mad iwad.
4)menyenaraikan ayat al-quran serta contoh mad iwad.
5)memberitahu kadar bacaan mad iwad
1)guru menampal kad imbasan ayat al-quran serta contoh hukum mad.
2)guru menampal kad imbasan untuk menerangkan definisi dan kadar bacaan hukum mad
3)murid melihat dengan lebih fokus

yakin
Langkah 2
(8 minit)
1)guru membuat soal jawab
2)guru menggunakan kaedah demonstrasi iaitu menunjukkan
1)guru membentangkan sehelai kertas majong di tengah-tengah kelas.
2)setiap kumpulan menghantar wakil secara bergilir-gilir supaya semua murid dapat tampil kehadapan
3)guru memberikan dadu manakala murid bermain dam ular sambil belajar membezakan hukum mad dengan hukum-hukum yang lain.

Langkah 3
(5 minit)
1)guru bertanya kepada murid mengenai mad iwad.
2)guru bertanya kepada murid secara rawak supaya guru dapat mengetahu apakah hasil pembelajaran yang diajar mendapat hasil yang membanggakan ataupun masih ramai murid yang belum menguasai mad iwad.
1)murid menjawab soalan guru dengan lebih pantas dan cepat.
2)murid dapat menjawab dengan lebih jelas.


Penutup
(2 minit)
1)guru memberikan soalan beberapa helai supaya dapat dibuat di rumah dan sebagai pengukuhan kefahaman.
1)murid menerima soalan daripada guru.





RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (8)

Nama Guru: Rabiatul’Adawiah Binti Abdul Manan
Matapelajaran: Tajwid Darjah 5
Kelas: 5 Baihaqie
Tarikh: 28 januari 2019
Masa: 3.30-4.30 petang
Bilangan Murid:38/38
Tajuk: mad lazim kalimi musaqqal.
Kemahiran: berfikir,memahami
Kaedah: dialog(perbualan)
Pengetahuan sedia ada:
1)    murid mengetahui akan tajuk ini sekurang-kurang
nya mengenai pengertian.
          2) Murid mengetahui huruf mad serta
             Contohnya.
         
Hasil pembelajaran:
1) Murid dapat mengketegorikan mad serta contohnya dengan lebih cekap.
2) Murid dapat mencari contoh ayat al-quran yang hukumnya adalah hukum mad dengan lebih pantas.
3) Dapat menyenaraikan seberapa banyak contoh ayat dan hukum mad.
Kemahiran berfikir: merumus,membezakan,menilai,meramal
Penerapan nilai: khusyuk,fokus,yakin,sabar,mendengar kata,tekun,berusaha.
Bahan: kad imbasan,lcd,computer riba,radio,pembesar suara,kertas gambar,meja.

langkah
Isi pelajaran
Aktiviti pembelajaran dan pengajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Memberi salam dan membaca doa sebelum belajar.
1)guru memberi salam kepada murid.
2)murid menjawab salam
3)guru meminta murid membaca doa sebelum belajar
4)guru dan murid sama-sama membaca doa sebelum belajar.
1)insaf
Set induksi
(5 minit)

Tayangan video
1)murid duduk ditempat masing-masing dalam kumpulan.
2)guru menayangkan video tersebut.
3)murid menonton dengan fokus dan khusyuk.
Fokus dalam sesuatu perkara
Langkah 1
(8 minit)
1)menerangkan pengertian mad lazim kalimi musaqqal dengan lebih terperinci. 2)memberitahu huruf mad dengan lebih jelas.
3)menerangkan kepada murid mengapa sesuatu ayat boleh menjadi mad lazim kalimi musaqqal.
4)menyenaraikan ayat al-quran serta contoh mad lazimi kalimi musaqqal.
5)memberitahu kadar bacaan mad lazimi kalimi musaqqal.
1)guru menampal kad imbasan ayat al-quran serta contoh hukum mad.
2)guru menampal kad imbasan untuk menerangkan definisi dan kadar bacaan hukum mad
3)murid melihat dengan lebih fokus

yakin
Langkah 2
(8 minit)
1)guru membuat soal jawab
2)guru menggunakan kaedah permainan yang dinamakan ‘dam ular’
1)guru membentangkan sehelai kertas majong di tengah-tengah kelas.
2)setiap kumpulan menghantar wakil secara bergilir-gilir supaya semua murid dapat tampil kehadapan
3)guru memberikan dadu manakala murid bermain dam ular sambil belajar membezakan hukum mad dengan hukum-hukum yang lain.

Langkah 3
(5 minit)
1)guru bertanya kepada murid mengenai mad lazim kalimi musaqqal.
2)guru bertanya kepada murid secara rawak supaya guru dapat mengetahu apakah hasil pembelajaran yang diajar mendapat hasil yang membanggakan ataupun masih ramai murid yang belum menguasai mad lazim kalimi musaqqal.
1)murid menjawab soalan guru dengan lebih pantas dan cepat.
2)murid dapat menjawab dengan lebih jelas.


Penutup
(2 minit)
1)guru memberikan soalan beberapa helai supaya dapat dibuat di rumah dan sebagai pengukuhan kefahaman.
1)murid menerima soalan daripada guru.




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (9)

Nama Guru: Rabiatul’Adawiah Binti Abdul Manan
Matapelajaran: Tajwid Darjah 5
Kelas: 5 Baihaqie
Tarikh: 28 januari 2019
Masa: 3.30-4.30 petang
Bilangan Murid:38/38
Tajuk: mad lazim kalimi mukhaffaf
Kemahiran: berfikir,memahami
Kaedah: dialog(perbualan)
Pengetahuan sedia ada:
          1) Murid mengetahui huruf hijaiyah.
          2) Murid mengetahui huruf mad serta
             Contohnya.
         
Hasil pembelajaran:
1) murid dapat menerangkan pengertian mad lazim kalimi mukhaffaf.
2) murid dapat membezakan anatara mad lazim kalimi musaqqal dengan mad lazim kalimi mukhaffaf.
3) Dapat menyenaraikan seberapa banyak contoh ayat dan hukum mad.
Kemahiran berfikir: merumus,membezakan,menilai,meramal
Penerapan nilai: khusyuk,fokus,yakin,sabar,mendengar kata,tekun,berusaha.
Bahan: kad imbasan,lcd,computer riba,radio,pembesar suara,kertas gambar,meja.

langkah
Isi pelajaran
Aktiviti pembelajaran dan pengajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Memberi salam dan membaca doa sebelum belajar.
1)guru memberi salam kepada murid.
2)murid menjawab salam
3)guru meminta murid membaca doa sebelum belajar
4)guru dan murid sama-sama membaca doa sebelum belajar.
1)insaf
Set induksi
(5 minit)

Tayangan video
Radio
1)murid duduk ditempat masing-masing dalam kumpulan.
2)guru menayangkan dan memperdengarkan video tersebut.
3)murid menonton dengan fokus dan khusyuk.
Fokus dalam sesuatu perkara
Langkah 1
(8 minit)
1)menerangkan pengertian mad lazim kalimi mukhaffaf.
2)memberitahu huruf mad dengan lebih jelas.
3)menerangkan kepada murid mengapa sesuatu ayat boleh menjadi mad lazim kalimi mukhaffaf.
4)menyenaraikan ayat al-quran serta contohmad lazim kalimi mukhaffaf.
5)memberitahu kadar bacaan mad lazim kalimi mukhaffaf.
1)guru menampal kad imbasan ayat al-quran serta contoh hukum mad.
2)guru menampal kad imbasan untuk menerangkan definisi dan kadar bacaan hukum mad
3)murid melihat dengan lebih fokus

yakin
Langkah 2
(8 minit)
1)guru membuat soal jawab
2)guru menggunakan kaedah permainan yang dinamakan ‘dam ular’
1)guru membentangkan sehelai kertas majong di tengah-tengah kelas.
2)setiap kumpulan menghantar wakil secara bergilir-gilir supaya semua murid dapat tampil kehadapan
3)guru memberikan dadu manakala murid bermain dam ular sambil belajar membezakan hukum mad dengan hukum-hukum yang lain.

Langkah 3
(5 minit)
1)guru bertanya kepada murid mengenai mad lazim kalimi mukhaffaf.
2)guru bertanya kepada murid secara rawak supaya guru dapat mengetahu apakah hasil pembelajaran yang diajar mendapat hasil yang membanggakan ataupun masih ramai murid yang belum menguasai mad lazim kalimi mukhaffaf.
1)murid menjawab soalan guru dengan lebih pantas dan cepat.
2)murid dapat menjawab dengan lebih jelas.


Penutup
(2 minit)
1)guru memberikan soalan beberapa helai supaya dapat dibuat di rumah dan sebagai pengukuhan kefahaman.
1)murid menerima soalan daripada guru.





RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (10)

Nama Guru: Rabiatul’Adawiah Binti Abdul Manan
Matapelajaran: Tajwid Darjah 5
Kelas: 5 Baihaqie
Tarikh: 28 januari 2019
Masa: 3.30-4.30 petang
Bilangan Murid:38/38
Tajuk: mad lazim harfi musaqqal.
Kemahiran: berfikir,memahami
Kaedah: dialog(perbualan)
Pengetahuan sedia ada:
          1) Murid mengetahui huruf hijaiyah.
          2) Murid mengetahui huruf mad serta
             Contohnya.
          3) mengetahui cara pembacaan al-quran dengan mengikut
             Hukum.
Hasil pembelajaran:
1) Murid dapat mengketegorikan mad lazim harfi musaqqal serta contohnya dengan lebih cekap.
2) Murid dapat mencari contoh ayat al-quran yang hukumnya adalah hukum mad dengan lebih pantas.
3) Dapat menyenaraikan seberapa banyak contoh ayat dan hukum mad.
Kemahiran berfikir: merumus,membezakan,menilai,meramal
Penerapan nilai: khusyuk,fokus,yakin,sabar,mendengar kata,tekun,berusaha.
Bahan: kad imbasan,lcd,computer riba,radio,pembesar suara,kertas gambar,meja.

langkah
Isi pelajaran
Aktiviti pembelajaran dan pengajaran
catatan
Pendahuluan
(2 minit)
Memberi salam dan membaca doa sebelum belajar.
1)guru memberi salam kepada murid.
2)murid menjawab salam
3)guru meminta murid membaca doa sebelum belajar
4)guru dan murid sama-sama membaca doa sebelum belajar.
1)insaf
Set induksi
(5 minit)

Tayangan video
1)murid duduk ditempat masing-masing dalam kumpulan.
2)guru menayangkan video tersebut.
3)murid menonton dengan fokus dan khusyuk.
Fokus dalam sesuatu perkara
Langkah 1
(8 minit)
1)menerangkan definisi mad lazim harfi musaqqal dengan terperinci.
2)memberitahu huruf mad dengan lebih jelas.
3)menerangkan kepada murid mengapa sesuatu ayat boleh menjadi mad lazim harfi musaqqal.
4)menyenaraikan ayat al-quran serta contoh mad.
5)memberitahu kadar bacaan mad
1)guru menampal kad imbasan ayat al-quran serta contoh hukum mad.
2)guru menampal kad imbasan untuk menerangkan definisi dan kadar bacaan hukum mad
3)murid melihat dengan lebih fokus

yakin
Langkah 2
(8 minit)
1)guru membuat soal jawab
2)guru menggunakan kaedah permainan yang dinamakan ‘dam ular’
1)guru membentangkan sehelai kertas majong di tengah-tengah kelas.
2)setiap kumpulan menghantar wakil secara bergilir-gilir supaya semua murid dapat tampil kehadapan
3)guru memberikan dadu manakala murid bermain dam ular sambil belajar membezakan hukum mad dengan hukum-hukum yang lain.

Langkah 3
(5 minit)
1)guru bertanya kepada murid mengenai huku mad lazim harfi musaqqal
2)guru bertanya kepada murid secara rawak supaya guru dapat mengetahu apakah hasil pembelajaran yang diajar mendapat hasil yang membanggakan ataupun masih ramai murid yang belum menguasai mad lazim harfi musaqqal.
1)murid menjawab soalan guru dengan lebih pantas dan cepat.
2)murid dapat menjawab dengan lebih jelas.


Penutup
(2 minit)
1)guru memberikan soalan beberapa helai supaya dapat dibuat di rumah dan sebagai pengukuhan kefahaman.
2)guru memberi salam menandakan berakhirnya kelas.
1)murid menerima soalan daripada guru.
2)murid menjawab salam guru.