Monday, January 7, 2019

Rancangan Pengajaran Harian


Ranangan Pengajaran Harian

-Rancangan yang dibina untuk setiap waktu pengajaran dalam masa 30 minit atau 60 minit yang mengandungi maklumat pengajaran, langkah pengajaran, masa, aktiviti serta catatan


Rancangan Pengajaran Harian 1
 Nama Guru                   : Khairussolehah Binti Mahmood
Mata Pelajaran               : Sirah
Kelas                              : 6 Hambali
Tarikh                             : 7 / 1 / 2019                            :
Bilangan                         : 15 / 15  Orang
Tajuk                              : Pengenalan 25 Nabi dan Sejarah ringkas
Kemahiran                      : Mendengar, Menghafal
Kaedah                           : Bernyanyi
Pengetahuan Sedia Ada : Mendengar audio lagu dari radio
Hasil Pembelajaran         : 1) Menyebut nama Nabi dengan betul
                                         2) Menyatakan sejarah nabi
                                         3) Mengetahui Nabi-nabi dan sejarahnya
Kemahiran Berfikir        : Membuat perkaitan, Soal Jawab
Penerapan Nilai              : Berani mencuba, Semangat, Berdisiplin
Bahan Bantu Mengajar   : Audio nyanyian, Pembesar suara, Kitab



LANGKAH DAN MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salan dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزاءن رحمتك ياأرحم الراحمين
Guru bersama-sama murid membaca doa pelajaran

Nilai:
 -Khusyuk
- Disiplin
Set Induksi
(5 minit)
Membuka audio lagu 25 Nabi
1)Apakah yang akan kita pelajari hari ini?
- Guru membuka audio
- Guru meminta murid untuk nyanyi bersama-sama
- Pelajar menjawab soalan yang diberikan
- Guru memberitahu tajuk pelajaran hari itu

Bahan Bantu Mengajar : Audio nyanyian, Pembesar suara, Kitab

Strategi:
Berpusatkan bahan

Kemahiran berfikir:
-Membuat perkaitan

Nilai :
Berdisiplin
Taat
Langkah 1
(6 minit)
Memberi pengertian Nabi secara umum.
-          Meminta pelajar memberi pengertian Nabi seperti mana yang telah dipelajari dahulu.
 Strategi:
Berpusatkan guru dan murid (2hala)

Nilai :
Patuh
Langkah 2
(8 minit)
Pelajari sejarah Nabi secara ringkas
-          Guru mencerita serba ringkas kisah 25 Nabi
-          Pelajar diberi peluang untuk menceritakan nabi yang mereka tahu
Nilai :
Berani
Patuh

Strategi :
Berpusatkan gurur dan murid ( 2hala)
Langkah 3
(7 minit)
Aktiviti permainan sambal menilai
-          Guru membuat kuiz soal jawab berkaitan apa yang telah dipelajari
-          Guru menyuruh pelajar menjawab soalan
Strategi :
Berpusatkan murid

Nilai :
Patuh 
Berdisplin
Kesimpulan
(2 minit)
Rumusan pembelajaran
-          Guru menerangkan sepintas lalu berkaitan 25 Nabi dan bernyanyi bersama-sama kali terakhir




Catatan Refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat meyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran. Saya berasa sangat berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikkan dari masa ke semasa

Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing

Disediakan Oleh                                                      Disahkan Oleh

………………                                                           ………………
(                          )                                                     (                          )




Rancangan Pengajaran Harian 2
 Nama Guru                   : Khairussolehah Binti Mahmood
Mata Pelajaran               : Sirah
Kelas                              : 6 Hambali
Tarikh                             : 21 / 1 / 2019                                      :
Bilangan                         : 15 / 15 Orang
Tajuk                              : Nabi Adam : Penciptaanya dan Diturunkan Kebumi
Kemahiran                      : Mendengar, Membaca dan Melihat
Kaedah                           : Tayangan video
Pengetahuan Sedia Ada : Mendengar cerita dari Keluarga
Hasil Pembelajaran         : 1) Menyebut nama yang terdapat dalam cerita
                                         2) Menyatakan sebab Nabi Adam dirunkan ke bumi
                                         3) Mengetahui sifat Iblis
Kemahiran Berfikir        : Merumus, Soal jawab
Penerapan Nilai              : Taat, Setia dan Redha
Bahan Bantu Mengajar  : Kitab, Kad Imbasan, Kad Bergambar dan Lembaran Kerja, LCD,    
      Komputer riba



LANGKAH DAN MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salan dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزاءن رحمتك ياأرحم الراحمين
Guru bersama-sama murid membaca doa pelajaran

Nilai:
-Khusyuk
- Disiplin
Set Induksi
( 6 minit )
 Melihat kisah Nabi Adam diciptakan

Apakah yang berlaku?
-          Guru membuka video berkaitan kisah penciptaan Nabi Adam
-          Murid cuba menjawab soalan
Nilai :
Tekun
Patuh
Startegi :
Berpusatkan bahan
Bahan Bantu Mengajar :
LCD, Komputer riba, Pembesar suara
Langkah 1
(6 minit)
Penciptaan Nabi
-          Guru menceritakan bagaimana penciptaan Nabi Adam
Kemahiran :
Mendengar
Memahami

Strategi:
Berpusatkan guru

Bahan bantu mengajar :
Kitab
Kad imbasan
Langkah 2
(7 minit)
Nabi Adam diturunkan ke bumi
-          Guru membaca bagaimana Nabi Adam dan isterinya diturunkan ke bumi

Kemahiran :
Mendengar
Memahami

Strategi:
Berpusatkan guru
Langkah 3
(7 minit)
Aktiviti penilaian
-          Pelajar membuat menjawab soalan berdasarkan soalan yang diberikan oleh guru
Nilai :
Jujur
Amanah
Tekun

Bahan Bantu Mengajar :
Lembaran kerja
Kesimpulan
(2 minit)
Rumusan berkaitan isi pelajaran
Guru merumusakan apa yang telah dipelajari dan meminta seorang pelajar menerangkan apa yang difahami



Catatan Refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat meyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran. Saya berasa sangat berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikkan dari masa ke semasa

Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing

Disediakan Oleh                                                      Disahkan Oleh

………………                                                           ………………
(                          )                                                     (                          )




Rancangan Pengajaran Harian 3
 Nama Guru                   : Khairussolehah Binti Mahmood
Mata Pelajaran               : Sirah
Kelas                              : 6 Hambali
Tarikh                             : 4 / 2 / 2019   
Bilangan                         : 15 / 15 Orang
Tajuk                              : Nabi Idris: Manusia pertama pandai mengunting dan menjahit
Kemahiran                      : Mendengar, Melihat, Ketekunan dan Memahami
Kaedah                           : Membawa Bahan Berkaitan Tajuk
Pengetahuan Sedia Ada : Membaca buku cerita kisah Nabi
Hasil Pembelajaran         : 1)  Menyebut kemahiran Nabi Idris
                                         2) Memahami sebab Nabi Idris diutuskan
                                         3) Menyebut secara ringkas kisah hidup Nabi Idris
Kemahiran Berfikir        : Merumus, Soal Jawab.
Penerapan Nilai              : Berani, Bersungguh-sungguh, Taat
Bahan Bantu Mengajar  : Gunting, Perca Kain, Alatan menjahit, Kitab, Kertas warna




LANGKAH DAN MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salan dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزاءن رحمتك ياأرحم الراحمين
Guru bersama-sama murid membaca doa pelajaran

Nilai:
-Khusyuk
- Disiplin
Set Induksi
( 5 minit )
Guru menggunting sedikit bahagian perca kain dan menjahitnya

-          Apakah yang akan kita pelajari harini?
-          Guru meletakkan alatan BBM di atas meja guru.
-          - Pelajar cuba menjawab soalan yang diberikan
-          Guru menyatakan tajuk pemblajaran dengan lebih jelas
Nilai :
-Berani mencuba

Kemahiran Berfikir :
Membuat perkaitan

Strategi :
Berpusatkan bahan
Langkah 1
(6 minit)
Pengenalan Nabi Idris
-          Nama
-          Asal usul
-          Sebab diturunkan
-          Guru menerangkan tentang asal usul Nabi Idris
-          Guru meminta seorang pelajar menerangkan semula berkaitan asal usul nabi Idris
Strategi :
Berpusatkan guru dan murid ( 2 hala)

Kemahiran :
-memahami dan mengigat dengan baik.
Bahan Bantu Mengajar :
Kitab
Kertas warna
Langkah 2
(8 minit)
Kemahiran Nabi Idris
-          Guru menerangkan kemahiran yang diberikan kepada Nabi Idris dengan menunjukkan bahan yang telah di bawa
Strategi :
Berpusatkan guru dan bahan

Nilai :
Ketekunan
Patuh

Bahan Bantu Mengajar :
Kitab
Kertas Warna
Gunting
Alat Menjahit
Langkah 3
(7 minit)
Membuat aktiviti
-          Guru memberikan setiap pelajar kertas warna
-          Setiap pelajar mengunting kertas warna membentuk sepasang baju
Kemahiran :
Memahami
Mereka cipta

Bahan Bantu Mengajar :
Kertas Warna
Gunting

Nilai :
Semangat
Bersungguh-sungguh
Kesimpulan
(2 minit)
Membuat rumusan dari pembelajaran hari ini
-          Guru meminta seorang pelajar menyatakan apa yang pelajar dapat dari tajuk hari ini
-          Guru membuat rumusan ringkas
Nilai :
Ketekunan
Berani mencuba



Catatan Refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat meyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran. Saya berasa sangat berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikkan dari masa ke semasa

Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing

Disediakan Oleh                                                      Disahkan Oleh

………………                                                           ………………
(                          )                                                     (                          )



Rancangan Pengajaran Harian 4
 Nama Guru                   : Khairussolehah Binti Mahmood
Mata Pelajaran               : Sirah
Kelas                              : 6 Hambali
Tarikh                             : 18 / 2 / 2019             
Bilangan                         : 13 / 15 Orang
Tajuk                              : Nabi Nuh : Pembinaa Bahtera
Kemahiran                      : Membaca, Mendengar, Memahami, Melihat
Kaedah                           : Menunjukkan replika bahtera dan Video berkaitan banjir
Pengetahuan Sedia Ada : Membaca dari kisah tauladan Nabi atau Penceritaan IbuBapa
Hasil Pembelajaran         : 1) Mengetahui asal usul Nabi Nuh
                                          2) Menyatakan sebab Nabi Idris diutuskan
                                          3) Menyebut akibat tidak mengikut perintah Allah
Kemahiran Berfikir        : Merumus, Mereka cipta
Penerapan Nilai              : Patuh, Baik Hati, Kerjasama
Bahan Bantu Mengajar  : Kertas Origami, Replika Bahtera,  LCD, Komputer Riba dan
      Pembesar suara



LANGKAH DAN MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salan dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزاءن رحمتك ياأرحم الراحمين
Guru bersama-sama murid membaca doa pelajaran

Nilai:
-Khusyuk
- Disiplin
Set Induksi
( 4 minit )
-           Menunjukkan replika bahtra di hadapan kelas

-          Apakah yang ada di hadapan ini?

-          Apakah fungsinya?
-          Guru menayangkan replika di hadapn kelas
-          Guru menanyakan bebrapa soalan yang berkaitan
-          Pelajar cuba menjawab soalan yang diberikan
-          Guru mengaitakan replika dengan tajuk yang akan dipelajari.
Kemahiran berifikir :
Membuat perkaitan

Strategi :
Berpustkan bahan dan murid

Nilai :
Berani mencuba
Langkah 1
(6 minit)
Asal usul Nabi Nuh
-          Guru mnerangkan kisah asal usul Nabi Nuh
-          Guru menyoal apa yang disampaikan.
Kaedah :
Bercerita

Strategi :
Pemusatan guru dan murid
Nilai :
-Ketekunan
-Patuh
Bahan Bantu Mengajar :
-Kitab
-Kad Imbasan
Langkah 2
(8 minit)
Sebab Nabi Nuh diturunkan dan bencana yang diturunkan
-          Guru menceritakan sebab Allah menurunkan Nabi Nuh
-          Guru meminta 2 orang pelajar memberikan bencana yang telah diturunkan oleh Allah
Kaedah :
Bercerita

Nilai :
Ketekunan
Taat
Berani mencuba
Langkah 3
(8 minit)
Membuat aktiviti permainan membuat bot
-          Guru memberikan setiap pelajar sehelai kertas warna
-          Pelajar di minta untuk membuat origami boat seperti yang ditunjukkan oleh guru
-          Origami tersebut ditulis nama dan guru menpalkan di sudut hasil kerja murid di belakang kelas
Kaedah :
Bermain

Nilai :
-Berani mencuba
-Berungguh-sungguh

Kemahiran :
 Mereka cipta
Kesimpulan
(2 minit)
Membuat rumusan dari pembelajaran hari ini
-          Guru meminta seorang pelajar menyatakan apa yang pelajar dapat dari tajuk hari ini
-          Guru membuat rumusan ringkas
Nilai :
Ketekunan
Berani mencuba




Catatan Refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat meyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran. Saya berasa sangat berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikkan dari masa ke semasa

Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing

Disediakan Oleh                                                      Disahkan Oleh

………………                                                           ………………
(                          )                                                     (                          )


Rancangan Pengajaran Harian 5
 Nama Guru                   : Khairussolehah Binti Mahmood
Mata Pelajaran               : Sirah
Kelas                              : 6 Hambali
Tarikh                             : 11  / 3 / 2019                        
Bilangan                         : 15 / 15 Orang
Tajuk                              : Nabi Hud : Kaum Aad mahir membina bangunan
Kemahiran                      : Memahami, Melihat
Kaedah                           : Bercerita, Perbincangan
Pengetahuan Sedia Ada : Melihat bangunan di sekeliling dan pembelajaran sewaktu kecil
Hasil Pembelajaran         : 1) Pelajar dapat menyatakan asal ususl Nabi Hud
                                         2) Menyebut bencana yang ditunkan oleh Allah
                                         3) Menyatakan sifat kaum Aad
Kemahiran Berfikir        : Merumus, Mereka cipta
Penerapan Nilai              : Kerjasama, Patuh, Rajin
Bahan Bantu Mengajar : Gambar, LCD, Komputer riba, Lego, Kitab



LANGKAH DAN MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salan dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزاءن رحمتك ياأرحم الراحمين
Guru bersama-sama murid membaca doa pelajaran

Nilai:
-Khusyuk
- Disiplin
Set Induksi
( 5 minit )
Menayangkan gambar bangunan

-          Gambar apakah ini?
-          Siapa yang  bercita-cita untk membina bangunan
-          Guru menayangkan gambar bangunan di hadapan kelas
-          Pelajar cuba menjawab soalan yang diberikan
Kemahiran berifikir :
Membuat perkaitan

Strategi :
Berpustkan bahan

Nilai :
Berani mencuba
Bersungguh-sungguh
Langkah 1
(6 minit)
Asal usul Nabi Hud
-          Guru menerangkan kisah asal usul Nabi Hud
-          Guru menyoal pelajar apa yang disampaikan.
Kaedah :
Bercerita

Strategi :
Pemusatan guru dan murid
Nilai :
-Ketekunan
-Patuh
Bahan Bantu Mengajar :
-Kitab
-Slide
Langkah 2
(6 minit)
Sebab Nabi Hud diturunkan dan bencana yang diturunkan
-          Guru menceritakan sebab Allah menurunkan Nabi Hud
-          Guru Menceritakan bencana yang diturunkan
Kaedah :
Bercerita

Nilai :
Ketekunan
Taat
Berani mencuba
Langkah 3
(9 minit)
Membuat aktiviti permainan menggunakan lego berkumpulan
-          Guru memberikan setiap kumpulan satu set permainan lego
-          Pelajar di minta untuk membuat sebuah bangunan dalam masa 4 minit
-          Guru melihat hasil kerja murid dan memberi markah dan peneguhan positif  kepada pelajar
Kaedah :
Bermain

Nilai :
-Berani mencuba
-Berungguh-sungguh

Kemahiran :
 Mereka cipta
Kesimpulan
(2 minit)
Membuat rumusan dari pembelajaran hari ini
-          Guru meminta seorang pelajar menyatakan apa yang pelajar dapat dari tajuk hari ini
-          Guru membuat rumusan ringkas
Nilai :
Ketekunan
Berani mencuba


Catatan Refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat meyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran. Saya berasa sangat berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikkan dari masa ke semasa

Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing

Disediakan Oleh                                                      Disahkan Oleh

………………                                                           ………………
(                          )                                                     (                          )


Rancangan Pengajaran Harian 6
 Nama Guru                   : Khairussolehah Binti Mahmood
Mata Pelajaran               : Sirah
Kelas                              : 6 Hambali
Tarikh                             :25  / 3 / 2019                         
Bilangan                         : 15 / 15 Orang
Tajuk                              : Nabi Saleh : Mukjizat terkeluarnya unta dari celah batu
Kemahiran                      : Membaca, memamahami, dan melihat
Kaedah                           : Bercerita
Pengetahuan Sedia Ada : melihat di dalam Televisyen
Hasil Pembelajaran         : 1) Menyatakan maksud gambar
                                         2) Memberikan surah yang menceritakan berkaitan Nabi Saleh
                                         3) Menyatakan layanan kaum Samud terhadap Nabi Saleh
Kemahiran Berfikir        : merumus dan soal jawab
Penerapan Nilai              : Taat, berani, jujur dan amanah
Bahan Bantu Mengajar  : Kitab, Kertas bergambar unta, Kertas mewarna



LANGKAH DAN MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salan dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزاءن رحمتك ياأرحم الراحمين
Guru bersama-sama murid membaca doa pelajaran

Nilai:
-Khusyuk
- Disiplin
Set Induksi
( 5 minit )
-Tampal Gambar Unta-

Apakah haiwan dalam gambar ini?
-          Guru menampal gambar unta di hadapan papan putih
-          Guru memberikan soalan yang berkaitan dengan gambar.
-          Pelajar menjawab soalan yang di berikan
-          Guru mengaitkan gambar dengan isi pelajaran
Kemahiran berfikir :
-Membuat perkaitan
-Sumbang sara

Strategi :
-Berpusatkan murid dan bahan

Nilai :
Berani mencuba
Langkah 1
(6 minit)
Asal usul Nabi Saleh
-          Guru menerangkan kisah asal usul Nabi Saleh
-          Guru menyoal pelajar apa yang disampaikan.
Kaedah :
Bercerita

Strategi :
Pemusatan guru dan murid
Nilai :
-Ketekunan
-Patuh
Bahan Bantu Mengajar :
-Kitab
Langkah 2
(8 minit)
Sebab Nabi Saleh diturunkan dan bencana yang diturunkan
-          Guru menceritakan sebab Allah menurunkan Nabi Saleh
-          Guru Menceritakan bencana yang diturunkan
Kaedah :
Bercerita

Nilai :
Ketekunan
Taat

Strategi :
Berpusatkan guru
Langkah 3
(7 minit)
Membuat aktiviti
-          Guru memberikan setiap pelajar kertas mewarna gambar seekor unta
-          Pelajar diminta untuk mewarna dan hantar kepada guru
Kaedah :
Bermain (Mewarna)

Nilai :
-Patuh
-Berungguh-sungguh

Kemahiran :
 Mereka cipta
Kesimpulan
(2 minit)
Membuat rumusan dari pembelajaran hari ini
-          Guru membuat rumusan ringkas berkatan isi pelajaran
Nilai :
Ketekunan



Catatan Refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat meyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran. Saya berasa sangat berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikkan dari masa ke semasa

Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing

Disediakan Oleh                                                      Disahkan Oleh

………………                                                           ………………
(                          )                                                     (                          )



Rancangan Pengajaran Harian 7
 Nama Guru                   : Khairussolehah Binti Mahmood
Mata Pelajaran               : Sirah
Kelas                              : 6 Hambali
Tarikh                             : 8 / 4 / 2019  
Bilangan                         : 15 / 15 Orang
Tajuk                              : Nabi Ibrahim : Dibakar hidup-hidup
Kemahiran                      : Mendengar, Memahami
Kaedah                           : Bercerita
Pengetahuan Sedia Ada : Melihat pertandingan bercerita yang diadakan di sekolah
Hasil Pembelajaran         : 1) Menyatakan Perjalanan hidup Nabi Ibrahim
                                         2) Memberikan sebab Nabi Ibrahim ingin dibakar hidup-hidup
                                         3) Menyatakan pertolongan yang Allah berikan kepada Nabi
         Ibrahim
Kemahiran Berfikir        : Merumus dan Memahami
Penerapan Nilai              : Berani, Bersungguh- sungguh, Taat
Bahan Bantu Mengajar  : Manila kad, Kertas warna, Kitab



LANGKAH DAN MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salan dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزاءن رحمتك ياأرحم الراحمين
Guru bersama-sama murid membaca doa pelajaran

Nilai:
-Khusyuk
- Disiplin
Set Induksi
( 5 minit )
Tayangan video kebakaran

-Apakah situasi yang berlaku di dalam video ini?
-          Guru membuka video kebakaran di hadapan kelas
-          Guru memberikan soalan yang berkaitan dengan video
-          Pelajar menjawab soalan yang di berikan
-          Guru mengaitkan video dengan isi pelajaran
Kemahiran berfikir :
-Membuat perkaitan

Strategi :
-Berpusatkan murid dan bahan

Nilai :
Berani mencuba
Langkah 1
(6 minit)
Asal usul Nabi Ibrahim
-          Guru menerangkan kisah asal usul Nabi Ibrahim
-          Murid menanyakan soalan yang kurang difahami.
Kaedah :
Bercerita

Strategi :
Pemusatan guru dan murid

Nilai :
-Ketekunan
- berani
Bahan Bantu Mengajar :
-Kitab
Langkah 2
(8 minit)
Sebab Nabi Ibrahim diturunkan dan pertolongan yang diberikan.
-          Guru menceritakan sebab Allah menurunkan Nabi Ibrahim
-          Guru Menceritakan pertolongan yang diberikan sewaktu Nabi Ibraahim dibakar hidup-hidup
Kaedah :
Bercerita

Nilai :
Ketekunan
Taat

Langkah 3
(7 minit)
Membuat aktiviti berkumpulan
-          Guru memberikan setiap kumpulan satu manila kad dan beberapa helai kertas warna
-          Pelajar di minta untuk membuat peta minda berkaitan tajuk
-          Guru melihat hasil kerja murid dan memberi markah
Kaedah :
Bermain

Nilai :
-Berani mencuba
-Berungguh-sungguh
-Kerjasama

Kemahiran :
 Mereka cipta
Kesimpulan
(2 minit)
Membuat rumusan dari pembelajaran hari ini
-          Guru meminta seorang pelajar menyatakan apa yang pelajar dapat dari tajuk hari ini
-          Guru membuat rumusan ringkas
Nilai :
Ketekunan
Berani mencuba


Catatan Refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat meyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran. Saya berasa sangat berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikkan dari masa ke semasa

Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing

Disediakan Oleh                                                      Disahkan Oleh

………………                                                           ………………
(                          )                                                     (                          )



Rancangan Pengajaran Harian 8
 Nama Guru                   : Khairussolehah Binti Mahmood
Mata Pelajaran               : Sirah
Kelas                              : 6 Hambali
Tarikh                             : 22 / 4 / 2019                         
Bilangan                         : 14/ 15 Orang
Tajuk                              : Nabi Luth : Runtuhnya Kota Sodom
Kemahiran                      : Membaca, mendengar, melihat
Kaedah                           : Syarahan
Pengetahuan Sedia Ada : Membaca buku kisah 25 Nabi
Hasil Pembelajaran         : 1) Menyatakan perjalanan hidup Nabi Luth
                                         2) Memberikan kegiataan masyarakat negeri Sadom
                                         3) Menyatakan azab yang diturunkan Allah
Kemahiran Berfikir        : Merumus dan menilai
Penerapan Nilai              : Taat, Fokus, Keyakinan
Bahan Bantu Mengajar  : Penerangan guru, Kad Imbasan, kitab, Komputer riba, LCD.



LANGKAH DAN MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salan dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزاءن رحمتك ياأرحم الراحمين
Guru bersama-sama murid membaca doa pelajaran

Nilai:
-Khusyuk
- Disiplin
Set Induksi
( 5 minit )
Tayangan video keruntuhan bangunan

-          Apakah yang berlaku dalam video ini?
-          Guru menayangkan video runtuhan bangunan di hadapan kelas
-          Guru memberikan soalan yang berkaitan dengan video
-          Pelajar menjawab soalan yang di berikan
-          Guru mengaitkan video dengan isi pelajaran
Kemahiran berfikir :
-Membuat perkaitan

Strategi :
-Berpusatkan murid dan bahan

Nilai :
Berani mencuba
Langkah 1
(6 minit)
Asal usul Nabi Luth
-          Guru menerangkan kisah asal usul Nabi Luth dengan menggunakan Kad Imbasan
.
Kaedah :
Bercerita
Kad Imbasan

Strategi :
Pemusatan guru dan bahan
Nilai :
-Ketekunan
-Patuh

Bahan Bantu Mengajar :
-Kitab
-Slide
Langkah 2
(8 minit)
Menerangkan aktiviti masyarakat negeri Sadom dan bencana yang diturunkan
-          Guru menceritakan aktiviti masyarakat negeri Sadom
-          Guru Menceritakan bencana yang diturunkan
Kaedah :
Bercerita

Nilai :
Ketekunan
Taat

Langkah 3
(7 minit)
Membuat aktiviti sampul beracun
-          Guru memilih beberapa orang pelajar untuk memilih sampul yang berisi soalan
-          Pelajar cuba menjawab soalan yang diberikan danmendapat ganjaran
Kaedah :
Bermain

Nilai :
-Berani mencuba
-Berungguh-sungguh

Kemahiran :
 Mereka cipta
 Merumus
Kesimpulan
(2 minit)
Membuat rumusan dari pembelajaran hari ini
-          Guru meminta seorang pelajar menyatakan apa yang pelajar dapat dari tajuk hari ini
-          Guru membuat rumusan ringkas
Nilai :
Ketekunan
Berani mencuba


Catatan Refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat meyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran. Saya berasa sangat berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikkan dari masa ke semasa

Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing

Disediakan Oleh                                                      Disahkan Oleh

………………                                                           ………………
(                          )                                                     (                          )



Rancangan Pengajaran Harian 9
 Nama Guru                   : Khairussolehah Binti Mahmood
Mata Pelajaran               : Sirah
Kelas                              : 6 Hambali
Tarikh                             : 6 / 5 / 2019   
Bilangan                         : 15 / 15 Orang
Tajuk                              : Nabi Ismail : Sejarah Telaga zamzam
Kemahiran                      : Mendengar, Memahami, Melihat
Kaedah                           : Syarahan guru
Pengetahuan Sedia Ada : Pernah mendengar dari Ibu Bapa
Hasil Pembelajaran         : 1) Menyatakan perjalanan hidup Nabi Ismail
                                         2) Memberikan kejadian munculnya air zamzam
                                         3) Menyatakan surah yang menceritakan kisah Nabi Ismail
Kemahiran Berfikir        : Merumus dan mengingat
Penerapan Nilai              : Setia, bersungguh-sungguh dan Kasih sayang
Bahan Bantu Mengajar  : Penerangan guru, air zamzam, Komputer riba, LCD dan manila kad




LANGKAH DAN MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salan dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزاءن رحمتك ياأرحم الراحمين
Guru bersama-sama murid membaca doa pelajaran

Nilai:
-Khusyuk
- Disiplin
Set Induksi
( 5 minit )
Tayangan video air zamzam disediakan di Mekah

-          Apakah yang sedang berlaku?
-          Guru menayangkan video air zamzam disediakan di sekitar Kaabah hadapan kelas
-          Guru memberikan soalan yang berkaitan dengan video
-          Pelajar menjawab soalan yang di berikan
-          Guru mengaitkan video dengan isi pelajaran
Kemahiran berfikir :
-Membuat perkaitan

Strategi :
-Berpusatkan murid dan bahan

Nilai :
Berani mencuba
Langkah 1
(6 minit)
Sejarah Nabi Ismail
-          Guru menerangkan Sejarah Nabi Ismail dengan slide
.
Kaedah :
Syarahan

Strategi :
Pemusatan guru dan bahan
Nilai :
-Ketekunan
-Patuh

Bahan Bantu Mengajar :
-Kitab
-Slide
Langkah 2
(8 minit)
Menerangkan cara air zamzam keluar
-          Guru menceritakan bagaimana air zamzam keluar
-          Guru apa yang dilakukan oleh Siti Hajar
Kaedah :
Bercerita

Nilai :
Ketekunan
Taat

Langkah 3
(7 minit)
Membuat berkumpulan
-          Guru memberikan pelajar kepada 4 kumpulan dan memberikan sekeping manila kad
-          Pelajar membuat ringkasan kisah Nabi Ismail.
Kaedah :
Bermain

Nilai :
-Berani mencuba
-Berungguh-sungguh

Kemahiran :
 Mereka cipta
 Merumus
Kesimpulan
(2 minit)
Membuat rumusan dari pembelajaran hari ini
-          Guru meminta seorang pelajar menyatakan apa yang pelajar dapat dari tajuk hari ini
-          Guru membuat rumusan ringkas
Nilai :
Ketekunan
Berani mencuba






Rancangan Pengajaran Harian 10
 Nama Guru                   : Khairussolehah Binti Mahmood
Mata Pelajaran               : Sirah
Kelas                              : 6 Hambali
Tarikh                             : 20 / 5 / 2019             
Bilangan                         : 15 / 15 Orang
Tajuk                              : Ujian
Kemahiran                      : Memahami, mengingat dan membaca
Kaedah                           : Menjawab Soalan
Pengetahuan Sedia Ada : Apa yang telah dipelajari
Hasil Pembelajaran         : 1) Menyatakan sejarah Nabi Yang dipelajari
                                         2) Memberikan ke semua 25 Nabi yang dipelajari
                                         3) Memahami Isi pelajaran
Kemahiran Berfikir        : Merumus dan enilai
Penerapan Nilai              : Amanah, jujur dan berdisiplin
Bahan Bantu Mengajar  : Kertas soalan peperiksaan



LANGKAH DAN MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(2 minit)
Ucapan salan dan bacaan doa
بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من خزاءن رحمتك ياأرحم الراحمين
Guru bersama-sama murid membaca doa pelajaran

Nilai:
-Khusyuk
- Disiplin
Set Induksi
(3 Minit)
Tunjuk kertas soalan

-          Apa yang ada dekat cikgu?
-          Pelajar menjawab soalan yang diajukan
Nilai :
Berani
Semangat

Permulaan
(20 Minit)
Menjawab soalan
-          Guru mengedarkan kertas soalan kepada setiap pelajar
-          Pelajar menjawab soalan dengan tekun
Nilai:
Jujur
Amanah
Bersungguh-sungguh

Kemahiran :
Mengingat
Membaca
Kesimpualn
(5 Minit)
Menghantar soalan dan rumusan
-          Pelajar menghantar kertas jawapan yang telah dijawab
-          Guru membuat kesimpulan secara keseluruhan
Niali :
Menepati masa
Ketekunan


Catatan Refleksi: Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat meyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran. Saya berasa sangat berpuas hati. Oleh itu, saya akan membuat penambahbaikkan dari masa ke semasa

Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing

Disediakan Oleh                                                      Disahkan Oleh

………………                                                           ………………
(                          )                                                     (                          )

No comments:

Post a Comment